Audiitorkogu / 04. märts 2024

3 võimalust, kuidas saada audiitoriks

Usutavasti ei ole audiitor sõnana võõras, kuid millega täpselt audiitor tegeleb ning kuidas audiitoriks üldse saadakse? Audiitorlus sai alguse tööstusrevolutsiooni aegu, mil ettevõtted kasvasid nii suureks, et omanikud vajasid juhtide kontrollimiseks võõrast pilku. Tänapäeval ei kontrolli see võõras pilk mitte ainult finantsaruandlust, aga hindab ka suuremate ettevõtete kestlikkust, sh arvestades keskkonnamõjusid, sotsiaalseid asjaolusid ja valitsemispraktikaid. Seeläbi teenitakse laiema avalikkuse, mitte ainult omanike huve.

Eestis ja ka enamikes muudes riikides ei saa audiitoriks ülikoolis õppida, vaid audiitoriks saadakse läbi praktika. Audiitorfirmas toimib traditsiooniline karjäärimudel: õpipoiss, sell, meister. Esialgu õpid, siis juba hakkad teisi õpetama, kuid saad selleks kogenumatelt tuge. Õpipoisi tasemelt alustatakse sageli juba bakalaureuseõppe ajal, kuid vandeaudiitori kutse eelduseks on bakalaureusekraad. 

Paljud vandeaudiitorid on õppinud arvestust või majandust, kuid vandeaudiitorite seas on bakalaureusekraade muuhulgas nii geenitehnoloogias kui lavastuskunstis. Üha komplekssemaks muutuvas maailmas tuleb kasuks, kui vandeaudiitoril on mitmekülgsed teadmised, näiteks IT-st, keskkonnaalalt või hoopis õigusvaldkonnast.

Seda kõike arvesse võttes on kolm võimalust, kuidas saada audiitoriks:

  1. Alusta praktikandina: Sa õpid mõnes Eesti kõrgkoolis arvestuseriala või majandust. Näiteks Tallinna Tehnikaülikoolis, Tartu Ülikoolis, Tallinna Tehnikakõrgkoolis või Sisekaitseakadeemia finantskolledžis ning leiad endale (üldjuhul tasustatud) praktikakoha mõned audiitorfirmas. Kui praktikal kogetu sulle meeldib, siis jätkad tööd audiitori assistendina.
  2. Mine tööle: Sul on bakalaureusekraad, oled laia silmaringiga, ei pelga suhtlust, suuri andmemahte ega tööd numbritega ning oled parasjagu tööd otsimas – sul on võimalus kandideerida tööle näiteks auditi assistendiks/konsultandiks, mis on audiitori karjääris esimene samm.
  3. Jätka või muuda karjääri: Sul on vähemalt bakalaureusekraad ja varasemad töökogemused, kuid tunned, et on aeg muutuseks – ärikonsultatsioonifirmade tööpõld on suur ja lai ning karjääris lehekülje pöörajatele viltu ei vaadata, pigem võib varasem reaalne töökogemus kasukski tulla!

Kõigil eelnimetatud juhtudel leia endale sobiv alguspunkt (või jätkupunkt) põnevale ja lennukale karjäärile, kandideerides tööle või praktikale leheküljel www.audiitoriks.ee

Jaga artiklit:
Menüü